Rhys Ernst, nagrodzony Emmą współproducent serialu HBO Transparent, nawiązał współpracę z Focus Features, firmą dystrybuującą Dziewczynę z portretu (The Danish Girl). Wspólnie stworzyli serię krótkometrażowych dokumentów, z których każdy opowiada losy transpłciowych pionierów.

Przy produkcji pracowały także historyczka Susan Stryker, liderka społeczności i autorka bloga TransGriot Monica Roberts, a także aktorka Alexandra Billings. We’ve Been Around miało premierę 1 marca w trzech portalach należących do Timesa (People.com, EW.com i Essence.com), a także na Advocate.com.

Pierwszy segment przedstawia losy transmężczyzny, Alberta Cashiera, który walczył w wojnie secesyjnej. Był irlandzkim imigrantem, a żołnierze go uwielbiali. Po zidentyfikowaniu jego biologicznej płci przez lekarza, został wysłany do ośrodka dla chorych psychicznie, gdzie żył aż do śmierci, przymusowo ubrany w suknię.

Drugi odcinek przedstawia proces Lucy Hicks Anderson, kolorowej kobiety, która została znaną przedsiębiorczynią w czasach prohibicji. Bohaterka epizodu urodziła się w 1886 roku w Kentucky i od dzieciństwa nalegała na używanie żeńskiego imienia Lucy i chodzenie w sukienkach do szkoły. Rzuciła szkołę mając 16 lat i zaczęła pracę jako pomoc domowa. Gotowała, sprzątała i przygotowywała przyjęcia dla bogatych ludzi, a w tym samym czasie serwowała nielegalne likiery i prowadziła dom publiczny.

Kiedy w 1945 roku medyczne badanie ujawniło jej transpłciowość, została skazana na karę pozbawienia wolności za sfałszowanie dokumentów. Lucy zapewniała, że tożsamość, z którą żyła, ma większe znaczenie niż płeć wpisana do aktu urodzenia. „Nie zgadzam się z żadnym doktorem, który uznałby, że nie jestem kobietą. Żyję, ubieram się, zachowuję dokładnie tak jak osoba, którą jestem – jak kobieta”, powiedziała dziennikarzom. Sprawa o jej płeć była pierwszą, która trafiła do amerykańskiego sądu.

Afroamerykański transmężczyzna, Wilmer Broadnax, był popularnym wokalistą gospel, znanym ze swojej drobnej postury jako „Little Axe”. Trzeci odcinek We’ve Been Around przedstawia jego karierę artystyczną w latach od czterdziestych do siedemdziesiątych, w tym występy z jego starszym bratem, Williem („Big Axe”), i innymi twórcami muzyki gospel.

Aktywistki Mardsha P. Johnson i Sylvia Riviera bohatersko walczyły w Stonewall z policją podczas buntu w 1969. Rok później założyły S.T.A.R. (Street Transvestite Action Revolutionaries, później przechrzczone na Street Transgender Action Revolutionaries), a następnie założyły hostel S.T.A.R., będący schronieniem dla bezdomnej młodzieży LGBT. Czwarty epizod serii stanowi kronikę tego okresu i podkreśla ogromne znaczenie transpłciowych kolorowych kobiet oraz pracowniczek seksualnych w seksualnej rewolucji. „Byłam bita, miałam złamany nos, byłam wtrącona do więzienia, straciłam swoją pracę i mieszkanie dla wyzwolenia gejów”, wygłosiła podczas Parady Równości.

Ostatni odcinek przywołuje życie Lou Sullivana, autora i aktywisty na rzecz przeciwdziałania AIDS, założyciela San Francisco GLBT Historical Society. Sullivan był jednym z pierwszych transmężczyzn, którzy publicznie wyoutowali się jako geje. Jego deklaracja opóźniła jego operację korekty płci, ale pomogła specjalistom zrozumieć, że tożsamość płciowa i orientacja seksualna to dwie osobne kategorie.

Twórca serii, Ernst, twierdzi, że centralny temat We’ve Been Around jest ogłoszony w tytule. „Nasza historia jest często przeoczana”, mówi. „Zawsze istnieliśmy, prowadziliśmy bardzo różne życia. (…) Byliśmy tutaj przez cały czas, często w ukryciu. Te historie pokazują nam, jak istotne jest dzielenie się naszą historią”.

Jak Wam się podobają te historie? Myślicie, że kiedyś doczekamy się podobnej serii o naszych polskich pionierach i pionierkach?