LGBT Film Festival to przegląd kina z różnych stron świata i promocja kina LGBT w Polsce. Wystartował w ramach EuroPride 2010 i co roku odbywa się równolegle w wielu różnych miastach Polski.

Siódma odsłona największego w Polsce święta kina LGBT przenosi nas Bliżej Izraela i Bliżej Indii. Widzowie będą mieli możliwość zobaczyć produkcje, które święciły triumfy na międzynarodowych festiwalach filmowych, ale na pewno nie trafią do polskich kin mainstreamu.

Podczas Festiwalu nie zabraknie literki T.

Purple Skies  (osobna projekcja)
Wielokrotnie nagradzany dokument Sridhara Rangayana odkrywa wzruszające historie osób ze środowiska LGBT oraz młodzieży, która ujawniła swoją prawdziwą tożsamość seksualną wbrew rodzinie, społeczeństwu i polityce. Bohaterowie walczą ze stereotypami i uprzedzeniami do osób odmiennych płciowo, rygorem wartości rodzinnych oraz prawem penalizującym homoseksualizm. Na tle historycznych zmagań środowiska LGBT w Indiach wraz z osobistymi przeżyciami zestawionymi z krytyką aktywistów i adwokatów, film pozwala przyjrzeć się złożonemu problemowi indyjskiej społeczności homoseksualnej.

reż: Sridhar Rangayan, scen: Saagar Gupta, Sridhar Rangayan, obs: Sonal Giani, Anand Grover, Prashansa Gurung, Raj Kanaujiya, Shobhna Kumar, Maya Lisa-Shanker, Sapana Mhatre, muz: Suresh Iyer, zdj: Subhransu, 66′, Indie 2014, dokument

Forbidden Love (Indie – BLOK)

Wzruszający dokument o miłości w środowisku LGBT. Urmi jest znanym, transseksualnym aktywistą i tancerzem, który rozkochał w sobie młodego Rohita. Prawdziwa historia wyjątkowej miłości, która potwierdza uniwersalne powiedzenie „serce nie sługa”.

reżyseria: Ashish Sawhny, 8′, Inie 2014

One Night in Jaffa (Izrael – BLOK II)

Młoda, transseksualna Laila mieszka z matką w Jaffie, mieście Żydów i Arabów. Szuka kontaktu z innymi ludźmi, lecz świat nie jest taki, jak sobie wyobrażała.

reżyseria, scenariusz: Raz BDV, 23′, Izrael 2014

Dressed as a Girl (niezależna projekcja)

Portret ekscytującej, londyńskiej sceny Drag Queen, której centrum stanowią ujmujące, intymne historie bohaterów.

Film ukazuje drugie dno zakręconego życia głównych bohaterów i odkrywa, że w środku każdej cekinowej kopertówki kryją się ciemne sekrety. “Dressed as a Girl” to inspirujący i ważny dokument; chwilami wzruszający, okazjonalnie szokujący, totalnie odjazdowy i nieustannie zabawny.

reżyseria: Colin Rothbart, scenariusz: Colin Rothbart, obsada: Pia Arber, Holestar, Scottee, John Sizzle, Amber Waze, Jonny Woo, muzyka: Fil Ok, 101′, UK 2015, komedia, dokument

Warto również zobaczyć:

Żaba (Grodan/The Frog) (WYCHOWANIE: Żaba + Życie w masce)
Motywem przewodnim organizowanego w przedszkolu dnia tematycznego jest średniowiecze. Dziewczynki przebierają się za księżniczki, chłopcy za rycerzy. Jedna z księżniczek również chciałaby władać mieczem, ale czy to wypada?
Film powstał w oparciu o pierwszy w historii manifest filmowy napisany przez kobiety – Manifest Doris.

reżyseria, scenariusz: Cecilia Torquato (scenariusz inspirowany filmem Liny Linde ”Dziewczynki nie bekają”), zdjęcia: Sophia Olsson, muzyka: Daniella Kruth/Gui Mallon, 7′, Szwecja 2008

Opisy wszystkich filmów: TUTAJ

Program dla poszczególnych miast:

Warszawa (14-22 kwietnia), Kinoteka

Poznań (15-22 kwietnia) , Kino Muza

Łódź (15-24 kwietnia) , Kino Przytulne

Katowice (15-22 kwietnia), Kino Kosmos

Gdańsk (15-21 kwietnia), Klub Żak

Wrocław (15-17 kwietnia), Kino Nowe Horyzonty

Wrocław (19-20 kwietnia), DKF Politechnika

Kraków (maj), Kino Pod Baranami

Lublin (maj), Centrum Kultury