Dzięki tej książce poliamoria została okrzyknięta Słowem 2012 Roku!

Co jest takiego wyjątkowego w Puszczalskich?

Wszystko! Począwszy od tematu, poprzez rozległość opracowania, aż po sposób podania treści.

Puszczalscy z zasadami (org. The Ethical Slut: A Guide to Infinite Sexual Possibilities) to jedna z kilku książek Dossie Easton i Janet Hardy. Napisały jeszcze: Radical Ecstasy: S/M Journeys to Transcendence, When Someone You Love is Kinky, The New Topping Book oraz The New Bottoming Book. Zajmują się zatem seksualnością spoza głównego nurtu i robią to od kilkudziesięciu lat! 

Puszczalscy z zasadami są kompendium, które każdy nie-monogamista powinien przeczytać choć raz w życiu. A najlepiej kupić i trzymać na półce. Rozwiewają mity, polemizują z uprzedzeniami, edukują.  Uczą wielu zapomnianych przez monogamię faktów.

Na przykład ciekawe jest to, że w monogamii mówi się o „drugiej połowie” – tymczasem autorki zauważają, że Ty już jesteś całością! Powiedziałbym, że wręcz wychodzą z tego założenia i w kolejnych częściach przedstawiają, co z tego wynika dla Ciebie, Twoich relacji z partnerami i partnerkami oraz z resztą świata.

Książka jest bardzo osobista – autorki dzielą się własnymi doświadczeniami życiowymi, uczuciowymi, seksualnymi, przytaczają również historie innych osób – a równocześnie napisana została z dużą dawką dystansu, wynikającego z wielu lat doświadczeń. Czyta się ją płynnie, z zaciekawieniem. Wciąga. Dlatego warto jest przeczytać ją kilka razy: całość szybko, całość powoli, wybrane fragmenty w razie potrzeby.

W Puszczalskich z zasadami autorki poruszają wszystkie kwestie, które warto sobie uporządkować: własne podejście do seksualności, komunikację między partnerami, granice wolności, negocjacje partnerskie, bezpieczniejszy seks…

Właściwie przedstawiają cały poliamoryczny świat, zaczynając od używanego przez nie języka, poprzez grupy ludzi, z jakimi się spotykają, aż po coś, co w oryginale nazywa się slut skills (prowokują, prowokują!), a dotyczy omówienia uczciwości, umiejętności stawiania granic, planowania…

Rozszerzają definicję seksu do takiej, która może Cię zaskoczyć. Podsuwają propozycje, jak rozwiązać najczęstsze problemy pojawiające się w związkach osób, które nie dążą do tego, by związać się ze swoją „połówką” na wieki wieków. Na każdej stronie promują pozytywną seksualność, rozbrajając zahamowania czytelników.

Tylko dla poliamorystów?

NIE! Książka jest tak dobra, tak dużo mówi o partnerstwie, komunikacji, bezpiecznym seksie, wolności, uwielbieniu seksu… że powinien ją przeczytać każdy, kto ma jakieś życie seksualne i chce, by było udane. Poza tym, co wielu ludziom umknęło: to jest książka o nie-monogamii, która niekoniecznie może być poliamorią!Ethical Slut

(Sam tak dobrze rozumiem argument autorek o wymyśleniu WŁASNEGO słowa, które nie jest po prostu zaprzeczeniem mononormy – podkreślającego tąż normę –  że trudno mi przyjąć, że inni ludzie wychodzą z innego założenia).

Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, zamów książkę. Albo przynajmniej od kogoś pożycz. Na pewno znajdziesz tematy do przemyśleń. Na pewno wyciągniesz coś dla siebie. Niekoniecznie spodoba Ci się idea poliamorii – to nie jest coś, co lubią wszyscy – ale na pewno chętnie poczytasz o szacunku do partnera czy umiejętności radzenia sobie z trudnymi uczciami. Również wiele ćwiczeń na lepsze związki zamieszczonych w książce jest uniwersalnych.

Polskie wydanie książki

Puszczalscy wydani w Polsce to przekład drugiego wydania książki – poprawionego i uzupełnionego, między innymi o rewelacyjne ćwiczenia ułatwiające poznanie siebie i zwiększenie swoich kompetencji. Zastrzeżenia mam do tytułu: slut a puszczalscy…? Obawiam się jednak, że kurwa albo dziwka by się nie przyjęły – są nadal jednoznacznie kojarzone z kobietami (!) oraz zbyt agresywne dla polskiego rynku książki. Puszczalscy trochę trącą myszką – albo może… trącili przed publikacją tej książki? – za to przynajmniej mają szansę się sprzedać.