Nadchodzi aktywny transowo czas. Jeśli jesteś z Warszawy albo Krakowa, na pewno będziesz mieć co robić!

W sobotę, podczas kolejnej edycji warszawskiego Kongresu Kobiet, odbędą się aż dwa wydarzenia transowe, obydwa w bloku Centrum Edukacyjne / Solidarności. Pierwszym będzie panel Transpłciowość – o prawie do bycia sobą i niedyskryminacji (g. 12, więcej informacji), drugim – pokaz filmu „Mów mi Marianna” i debata z udziałem jej głównej bohaterki i twórczyni (g. 13). Obowiązuje rejestracja. Pełny program Kongresu znajdziecie TU.

Zaraz po Kongresie warto wybrać się na Żywą Bibliotekę do Kolegium Artes Liberales UW. Katalog Żywych Książek jest imponujący, obejmuje również osobę transpłciową i osobę płciowo nienormatywną. Więcej informacji TU. Obowiązuje rejestracja.

W Krakowie trwa Festiwal Queerowy Maj. Jego centralnym punktem będzie oczywiście jutrzejszy Marsz Równości, ale Festiwal to również wydarzenia kulturalne i społeczne. W poniedziałek – Sytuacja osób transpłciowych w Szwecji (więcej), we wtorek – Bezdomność osób LGBT (więcej), w środę – spotkanie z Ewą Hołuszko i pokaz filmu „Ciągle wierzę” (więcej). Pełny program Festiwalu TU.

Z kolei w Gdańsku, już 17 maja, debata wokół tematyki małżeństw i rodzin osób transpłciowych z udziałem dwóch transpłciowych kobiet wraz z żonami.  Więcej informacji TU.

Fundacja Trans-Fuzja zbiera pieniądze na sfinansowanie grup wsparcia działających w Krakowie. Każde 50 zł to ufundowanie jednego spotkania dla nawet dwudziestu osób. Więcej informacji TU. Ewentualna nadwyżka posłuży sfinansowaniu innych grup dla osób transpłciowych.

Z innych działań Fundacji Trans-Fuzja warto wspomnieć oficjalny list skierowany do kliniki urologicznej w Gdańsku, dopytujący o nieprzeprowadzanie już operacji rekonstrukcji sromu i waginy. Z listem można się zapoznać TU. Na razie nie doczekał się odpowiedzi.

Administracja rządu Obamy ma dość zakazywania osobom transpłciowym korzystania z łazienek zgodnych z tożsamością płciową. Wokół „ustawy łazienkowej”, wprowadzającej taki zakaz w Karolinie Północnej, od kilku tygodni toczy się w Stanach burzliwa debata. Czy dyrektywa rządowa ją zakończy? Więcej informacji – TU.

Chodzą plotki, że Caitlyn Jenner żałuje pewnych aspektów związanych z tranzycją i być może odwróci cały proces. Więcej informacji TU.

W Los Angeles istnieje agencja zrzeszająca tylko transpłciowe modelki i modeli. Poświęcony jej artykuł ukazał się TU. Ilustrują go zdjęcia modela, na które naprawdę warto rzucić okiem.

Zdjęcie: Mark Ralston/Agence France-Presse — Getty Images