Na forum TransPomoc padło pytanie, czy osoba transseksualna może być Honorowym Dawcą Krwi. W odpowiedzi pojawiło się sporo przypuszczeń, więc postanowiłem poradzić się specjalisty.

Napisałem do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, które prowadzi stronę www.krew.gda.pl.

Zwracam się z pytaniem, czy terapia hormonalna osób transseksualnych (prowadzących zdrowy tryb życia, bez zaburzeń psychicznych itp.) wyklucza z możliwości oddania krwi. Pytanie dotyczy zarówno osób transseksualnych typu M/K, które przyjmują antykoncepcję hormonalną w dużych dawkach, jak i osób transseksualnych typu K/M, które przyjmują testosteron. 

Po dwóch dniach otrzymałem odpowiedź:

Dziękujemy za zainteresowanie. Niestety przyjmowanie dużych dawek leków hormonalnych stanowi przeciwwskazanie do oddawania krwi. W razie wątpliwości można zasięgnąć informacji u krajowego konsultanta w dziedzinie transfuzjologii klinicznej.
z poważaniem
lek. A. Sulkowska

Jak mniemam, do wyjaśnienia pozostaje ewentualnie kwestia, czym są „duże dawki”. Wyobrażam sobie, że część ludzi będzie się złościć i dopatrywać w tym dyskryminacji (odmowa możliwości oddania krwi pojawiła się w raporcie „Transpłciowość a opieka zdrowotna w Polsce„), myślę jednak, że najważniejszą kwestią pozostaje to, czy nasza krew jest bezpieczna dla biorcy.

Okazuje się, że nie jest.

A jeżeli komuś jest wszystko jedno, że jakiś chory człowiek dostałby krew pełną hormonów, proponuję mu własną, nafaszerowaną substancjami psychoaktywnymi. Mniam mniam.

Listę przeciwwskazań znajdziesz na stronie RCKiK w Gdańsku.