Gwiazdor muzyki pop, Will Young, ujawnił swój nowy teledysk. Klip „Brave Man” jest niezwykły z tego powodu, że gra w nim wyoutowany transmężczyzna.

Film pokazuje młodego mężczyznę, któy podąża ulicami Brighton, poszukując gościnności i akceptacji wśród mijanych przechodniów.

Transpłciowość bohatera jest ujawniona dopiero na samym końcu, gdy odsłania on polaroidy przedstawiające jego samego sprzed tranzycji.

brave-man-polaroidy

Ten niezwykle poruszający klip został zamieszczony przez Willa Younga wraz z długim oświadczeniem, które możecie przeczytać na jego fanpage’u.

Dla mnie najciekawsze wydało się zwrócenie uwagi muzyka na to, że o ile historie „kobiet w męskich ciałach” są często przedstawiane, o tyle nie zna on ani jednej sytuacji, kiedy poświęcono uwagę odwrotnej historii. Will Young nazwał to „perwersyjnym rodzajem patriarchatu”.

Teledysk po prostu MUSICIE zobaczyć. Jest niesamowity, emocjonalny i w moim odczuciu bardzo dobrze oddaje doświadczenia osób transpłciowych.

Na uwagę zasługuje również to, że transmężczyznę gra tutaj autentyczny transmężczyzna, a nie ktoś cispłciowy. Oby więcej takich produkcji!