Modnie

Rok 2016 w Japonii jest rokiem genderless kei (bezpłciowego stylu). Styl zdominowany jest przez chłopców, łamiących granice między płciami i/lub eksplorujących słodką (kawaii) kobiecość (zwanych też kawaii boys). Mi bardzo podoba się kobiecy styl Genkinga. Jeśli chcesz poczytać więcej o tym stylu, polecam następujące artykuły: nowy trend lub przegląd ikon stylu. A może przy okazji posłuchasz TEMPURA KIDZ w którym występuje P-chan albo Kondo Yohjiego? Jeśli wciąż ci mało, zobacz też #genderlesskeiboys (jap.) na Twitterze.

Muzycznie

Nigdy nie jest za późno na poznanie nowego artysty i obejrzenie teledysku. Zwłaszcza jeśli mówi o tranzycji i pokazuje różnorodne osoby. Oto Summer  i jej teledysk do I Am A Girl. Chcesz się dowiedzieć więcej o Summer, przeczytaj jej historię.

Parę dni temu Vakle z Danii zamieściła swój pierwszy teledysk, do piosenki Boy, który ma pomóc w łamaniu binarności. Tak artystka tłumaczy ideę teledysku:

“W teledysku do „Chłopca” chcieliśmy rzucić wyzwanie typowym normom płciowym i podkreślić fakt, że czyjaś tożsamość niekoniecznie wpisuje się w typowe: role płciowe, seksualność lub zachowania.  Dając rolę głównego bohatera, chłopaka, dziewczynie chcemy By ludzie zastanowili się i może pomyśleli o czymś, o czym nie myśleli wcześniej.”

Czy jej się to udało?

Filmowo

Suited to nowy program HBO, opowiadający o klientach nowojorskiej firmy krawieckiej Bindle & Keep szyjącej garnitury dla osób niebinarnych/transpłciowych. Program będzie miał premierę 20 czerwca. Do 6 maja przyjmowane są wideozgłoszenia młodzieży LGBTQ (13 – 24 lata, 3 kategorie wiekowe) z USA w której powinni opowiedzieć o swojej tożsamości i stylu. Zwycięzców poznamy 23 maja. Nagrodami w konkursie są m.in. szyte na miarę garnitury dla zwycięzcy i członka rodziny/przyjaciela oraz profesjonalna sesja zdjęciowa.

Dzieje się

A konkretnie będzie się działo. Już wkrótce w Tokio. Tokyo Rainbow Pride rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 8 maja. To będzie tęczowa majówka (wychodząca poza tzw. Golden Week trwający pomiędzy 29.04 a 05.05.) pełna różnorodnych wydarzeń dla każdego, także dla rodzin z dziećmi. Marsz oczywiście w planach. TRP coraz bardziej otwiera się na różnorodność, według słów jednego z organizatorów w wywiadzie dla Gay Star News.

Konto Tokyo Rainbow Pride (jap.) na Twitterze jest pełne zdjęć, informacji o wydarzeniach… ale i wiadomości. Także od gwiazd Orange Is The New Black, serialu stworzonego przez Netflix, firmy która wspiera TRP.

A może znasz jeszcze jakieś trans-optymistyczne społeczno-kulturalne wiadomości z kraju i ze świata, o których warto by wspomnieć?