Aktualizacja. 30.05.2016 r.

Dzisiaj Wiktor Dynarski zażądał usunięcia jego fotografii z okładki wpisu. Mimo że zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zgoda Wiktora nie jest wymagana, ponieważ jest on osobą powszechnie znaną, a zdjęcie powstało w związku z pełnieniem przez niego funkcji społecznych, oczywiście usuwamy zdjęcie z okładki. Oryginał zdjęcia można obejrzeć na Instagramie. Redakcja.

Za nami oscarowa gala. Statuetki powędrowały do mniej i bardziej właściwych osób, w tym – za najlepszą drugoplanową rolę żeńską – do odtwórczyni żony Lili Elbe, Alicii Vikander („Dziewczyna z portretu”). Gratulacje.

W naszym własnym trans-aktywistycznym światku też odbyło się godne wzmianki wydarzenie: Trans-Fuzja w postaci Wiktora Dynarskiego uczestniczyła w European Union Agency for Fundamental Rights (Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej). Było to „spotkanie eksperckie związane z sytuacją osób LGBTI w sektorze zdrowia” – jak czytamy na fanpage’u organizacji. Mam nadzieję, że z czasem na Facebooka – a może bloga Wiktora – trafi więcej szczegółów. Fajnie byłoby wiedzieć więcej o tym, co dzieje się w naszym temacie w Wielkim Świecie.

Wiktor Dynarski zaprezentował się na tym wydarzeniu w dość niecodziennej kreacji: w garniturze, z brodą i w makijażu (ej, ja też chcę taką szminkę!). Łał. Wielokrotnie krytykowałem Wiktora, ale teraz publicznie muszę wyznać, że bardzo, ale to bardzo podziwiam jego odwagę.

Mam pełną świadomość, że osoba agenderowa, jaką jest Wiktor, ma trudności w odnalezieniu się zarówno po stronie osób cispłciowych, jak i w naszym transpłciowym gronie, które bywa bardzo krytyczne wobec jakichkolwiek odstępstw od tego, co powszechnie przyjęte.

Sam zawsze chcę być normatywny – teraz pomykam jako cislaska i tylko niektórym (znajomym, rodzinie i sąsiadom) robię wodę z mózgu, uczciwie przyznając, że sam za sobą nie nadążam. Wiktor Dynarski natomiast trzyma się swojej agenderowej tożsamości i śmiało łamie stereotypy, przecierając drogę kolejnym nienormatywnym osobom podczas międzynarodowego spotkania poświęconego naszym sprawom.

Warto podkreślić, że Wiktor działa na rzecz płciowej nienormatywności pomimo tego, że może zetknąć się z ostrym sprzeciwem – a nawet transfobią – zarówno ze strony osób cispłciowych, jak i samych transseksualistów.

Powtórzę: łał, odważna osobo, łał. Czapki z głów. Czekam na więcej!