Ponieważ dużo osób trafia tutaj z Google, zadając im różne mniej lub bardziej specyficzne pytania, postanowiłem wyjść tym poszukiwaczom wiedzy naprzeciw i udzielić odpowiedzi na część pytań.

Pytanie 1: Transseksualiści – łatwo czy trudno im 

Zależy gdzie żyją, ile mają lat, jak wyglądają, jakie mają podejście do siebie i świata. Oczywiście najłatwiej mają te osoby, które potrafią się przystosować do otoczenia i się w nie wtopić (wyglądem) albo wykorzystać swoją transpłciowość, by zyskać popularność w tymże otoczeniu, jednocześnie nie budząc jego wrogości (ja ;)). Młode osoby z dużych lat mają statystycznie łatwiej niż starsze osoby z małych miejscowości, ponieważ wiedza i akceptacja otoczenia są większe. Pewnym siebie, odważnym, nieneurotycznym osobom z dystansem do siebie i poczuciem humoru jest prościej niż tym, które swoim zahukaniem, kompleksami „noszonymi jak odzież wierzchnią” i braniem wszystkiego do siebie komunikują światu, że idealnie nadają się na ofiarę agresji. No i zależy o co chodzi, ponieważ korygowanie płci jest długim, żmudnym i kosztownym procesem, na rynku pracy panuje dyskryminacja (często wielokrotna), akceptacja rodziny nie jest gwarantowana, znalezienie partnera bywa kłopotliwe… Ale cispłciowym osobom też bywa ciężko i podejście „wszystko, co mnie spotkało złego, wynika z tego, że jestem trans” jest niezdrowe.

Pytanie 2: Transseksualizm – referat, transseksualizm – wypracowanie

Internetowa Poradnia Psychologiczna

Zapraszam do kontaktu: marcin.rzeczkowski[at]gmail.com. Masz pytania – odpowiem. Nie ściągaj materiałów z netu, bo to nieładnie. Jeśli cytujesz fragmenty, oznacz je cudzysłowem lub kursywą i każdorazowo podaj źródło. I Wena życzę.

Pytanie 3: (megapopularne, przez Googlerów popadnę w samouwielbienie!) Marcin Rzeczkowski – zdjęcia

Tutaj: http://marcinrzeczkowski.com/trans/?page_id=1201

Pytanie 4: Jak się czuje w sukience transseksualista

Transkobieta – dobrze, kobieco. Chyba że nie lubi sukienek, zdarza się. Zacznij od zapytania innych kobiet ze swojego otoczenia, jak się czują w sukienkach, będziesz mieć odpowiedź.

Transmężczyzna – źle. Chyba że lubi sukienki. Transseksualiści K/M mogą być crossdresserami i transwestytami, czemu nie.

Pytanie 5: Transseksualizm, czy przekłuć uszy?

Przekłuć ;) Ale jeśli wyglądasz dość męsko, licz się z komentarzami na swój temat. (Ja bym poszedł z tym pytaniem do koleżanki, a nie do Googli…)

Pytanie 6: Odsetek osób interseksualnych w Polsce

Jeśli potraktujemy interseksualizm szeroko, jako niezgodność dowolnej płaszczyzny płci biologicznej z innymi – 1%.

Pytanie 6: Test czy jesteś transseksualna. Czy jestem trans? Itd.

Żaden test Ci tego nie powie, to Ty musisz znaleźć tę odpowiedź w sobie. Ale jeśli lubisz testy, polecam Ci Sex And Gender Explorer Test (SAGE), dostępny tu: http://www.hemingways.org/GIDinfo/sage/ – jest najrzetelniejszym, z jakim się zetknąłem, i nie bazuje aż tak bardzo na stereotypach płciowych, rozdzielając kilka różnych kwestii. Co więcej, mogą go wypełniać również osoby interseksualne, zagubione w swojej płci i niepewne, w jakim kierunku pójść. Nie jest jednak bezbłędny!

Pytanie 7: Transwestyta, narządy płciowe

Transwestyta jest osobą, która PRZEBIERA SIĘ za płeć przeciwną. Dlatego narządy płciowe transwestytów wyglądają zwyczajnie – niczym nie różnią się od narządów płciowych nie-transwestytów.