Fundacja Trans-Fuzja wydała niedawno oświadczenie w związku z żartem z korekty płci, jaki padł w programie „Dzień Dobry TVN” 21 marca br.

Żart brzmiał:

– Cieszymy się, że bracia Coen pozostają braćmi.
– Zdecydowanie tak, bo słyszeliśmy, że w show biznesie z tą płcią różnie bywa. Zaczyna się od jednego brata, od jednej siostry, przepraszam, a później wszyscy idą tą drogą.

Z oświadczenia wynika, że żartować w ten sposób nie wolno. Nie wiadomo tylko, czy na wizji, czy w ogóle.

W prywatnym życiu jestem niepoprawny politycznie. Swobodnie i często żartuję z korekty płci (w tym własnej), z orientacji seksualnej, z kobiet i mężczyzn, z programistów i blondynek, z niepełnosprawności, etc. Istnieją dla mnie rzeczy tabu, ale generalnie wychodzę z założenia, że w zaufanym gronie poczucie humoru jest tym, co ludzi zbliża, a nie oddala.

Z żartami czynionymi publicznie bywają jednak problemy. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto usłyszy dane słowa i czy się aby nie poczuje urażony. Ostatnie wydarzenia polityczne, religia, wszelkiego rodzaju mniejszości – to żarty ryzykowne. Równocześnie to samograje. Rzucisz w towarzystwie słowem „brzoza” i wszyscy wiedzą, o co chodzi. Chcemy się śmiać. Więc żartujemy. Nawet w publicznych mediach. Mówimy przecież do naszych słuchaczy, naszych widzów, naszych czytelników. Naszych odbiorców.

Bywa, że ktoś protestuje. Czasami się tym przejmujemy i przepraszamy, innym razem kwitujemy to stwierdzeniami o braku poczucia humoru, braku dystansu czy, dosadniej, o kijach w pewnych częściach ciała.

Fundacji Trans-Fuzja nie spodobało się zażartowanie z osób transpłciowych. Czy to dobrze, czy źle – nie podejmuję się rozstrzygać. Niech każdy sobie na to pytanie odpowie sam.

Zapytam natomiast, bo trochę się gubię: dlaczego nie wolno żartować z sióstr Wachowskich, a z tego, że Krystyna Pawłowicz chce być posłem, już tak? Czemu była prezeska Trans-Fuzji, Lalka Podobińska, nie zareagowała na kpiny z „posła Pawłowicza” w niedawnej audycji radiowej?

To wolno żartować z cudzej płci, czy nie wolno?

A o hipokrytach jakieś żarty znacie?