To nie jest dowcip primaaprilisowy, ta reklama jest prawdziwa. Osobiście widziałem ją dzisiaj na ulicy Czerniakowskiej (odcinek pomiędzy Chełmską a Gagarina).

Od wielu lat żyję w przekonaniu, że transseksualna kobieta, zwłaszcza po korekcie płci, jest jak każda inna kobieta. W podobnym tonie kształtować próbuje nasze przekonania założona m.in. przez Annę Grodzką Fundacja Trans-Fuzja, której to Fundacji Anna Grodzka była przez długie lata prezeską.

Dziś jednak okazuje się, że osoba transseksualna, transkobieta, nie jest jakąś tam zwykłą, przeciętną, normalną kobietą. Jest kimś, w odniesieniu do kogo trzeba użyć hasła „Adrian kocha wszystkie kobiety”. Hasła, które jest nie tylko seksistowskie, ale także inkluzywne w bardzo ogólny sposób. Okazuje się, że by osobę transseksualną móc kochać, trzeba zaznaczyć koniecznie, że kochamy wszystkie kobiety. A najlepiej wszystkich ludzi w ogóle. Transkobiety nie kocha się tak po prostu. I nie do końca widzi się ją jako kobietę.

W teorii reklama jest niewinna. Slogan „Adrian kocha wszystkie kobiety” od kilku lat towarzyszy kampaniom tej marki, podkreślając, że produkty firmy adresowane są nie tylko do celebrytek z pierwszych stron gazet, ale także kobiet z nadwagą, po mastektomii, starszych itd. Z pozoru transseksualna kobieta świetnie wpisuje się w narrację marki.

Problem w tym, że kiedy weźmiemy zdjęcie pięćdziesięcioletniej pani cis i podpiszemy je tym sloganem, nikt nie doszuka się podtekstu. Billboard z Anną Grodzką widziany przez pryzmat wiedzy o marce można odczytać jako piękną promocję różnorodności albo nobilitowanie (sic!) transkobiety do roli kobiety. Jednak ludzie niekoniecznie zwracają uwagę na reklamy rajstop i stojące za nimi szersze przesłanie. Wielu zobaczy tylko  „Adrian kocha wszystkie kobiety. Anna Grodzka”. Co podpowiedzą im ich mózgi? „W tym Annę Grodzką?” „Także Annę Grodzką”? „Nawet Annę Grodzką?”

Chyba nie o to chodziło.

A Wy jak odczytujecie tę reklamę? Podzielcie się refleksjami w komentarzach lub na forum.

Fot. Gazeta.pl

PS. To nie jedyna reklama komercyjna z udziałem byłej posłanki. Zobaczcie również reklamę PolisaDlaRownosci.pl

PolisaDlaRownosci-gwiazdy